مشکل network unreachable در اوبونتو

اوبونتو (Ubuntu) یک توزیع لینوکس فوق العاده و محبوب می باشد. کار کردن با لینوکس همواره چالش برانگیز است و به همین دلیل خیلی از مواقع ممکن است با مشکلاتی مواجه شوید که راه حلی برای آنها پیدا نمی کنیم. مشکل network unreachable در اوبونتو هم از آن دست مشکلاتی است که ممکن است به صورت اتقاقی یا بدلیل یک تنظیم اشتباه برای شما پیش بیاید.

Novin.com

این مشکل بطور کامل اتصال اوبونتو را به اینترنت قطع می کند. البته همه قطعات شبکه ظاهراً بدون مشکل متصل هستند، ولی اتصال به اینترنت کاملاً قطع است.

مدت زمان تخمینی مطالعه: 3 دقیقه

ردیابی مشکل network unreachable

بطور معمول مشکل network unreachable مرتبط با connection profile سخت افزار شبکه می باشد. این مشکل وقتی که در ترمینال از یک آدرس مثلاً google.com پینگ (ping) بگیرید، با پیغام خطای “network unreachable” خود را نشان می دهد. اوبونتو از نسخه 18.04 به بعد از Netplan بجای /etc/network/interfaces برای پیکربندی شبکه استفاده می کند.

پیکربندی نادرست فایل Netplan باعث می شود که مشکل network unreachable ایجاد و باعث قطعی اتصال اینترنت در اوبونتو شود. توجه داشته باشید که این آموزش در مورد اوبونتو از نسخه 18.04 به بعد می باشد.

حل مشکل network unreachable

مراحل زیر را برای حل مشکل انجام دهید.

مرحله اول

ترمینال را باز و با استفاده از دستور زیر فایل پیکربندی Netplan را در gedit لود کنید.

مرحله دوم

کد زیر را در فایل متنی باز شده کپی کنید و فایل را ذخیره نمایید.

توجه داشته باشید که حتماً باید فاصله ها به همان شکلی که در کد بالا وجود دارند در فایل پیکربندی ذخیره شوند. در غیر اینصورت دستور اعمال تغییرات با خطا همراه خواهد شد.

فاصله ها را باید با space ایجاد نمایید و ایجاد فاصله ها با tab مجاز نمی باشد.

eno1 در خط 5 نام سخت افزار کارت شبکه باسیم سیستم شما می باشد. برای پیدا کردن نام سخت افزار کارت شبکه کد زیر را در ترمینال اجرا کنید.

خروجی این کد به شکل زیر می باشد.

خط 7 آدرس آی پی می باشد. طبیعتاً این آدرس باید آدرسی باشد که در مودم یا روتر شما معتبر باشد. در خط 8 درگاهی که قرار است سخت افزار به آن وصل شود. آدرس آی پی مودم یا روتر خود را باید در این خط وارد نمایید.

خطوط 11 و 12 آدرس های DNS می باشد. فایل را ذخیره کنید.

مرحله سوم

در ترمینال کدهای زیر را به ترتیب اجرا نمایید تا تنظیمات توسط Netplan اعمال شوند.

دیدگاهتان را بنویسید