تاریخچه VBA | مراحل پیدایش و شکل گیری ویژوال بیسیک در بسته آفیس

VBA مخفف Visual Basic for Applications به معنای ویژوال بیسیک برای اپلیکیشن می باشد. در این بخش از آموزش های رایگان وی بی ای قصد داریم با تاریخچه مختصری از VBA آشنا شویم.

Novin.com

مایکروسافت برای اولین بار در سال 1993 وی بی ای را به همراه اکسل معرفی نمود، پس از آن در سال 1995 وی بی ای جایگزین بیسیک در اکسس گردید، و شاید این مهم ترین ارتقاء ارائه شده برای وی بی ای در تاریخ این زبان برنامه نویسی باشد. در این نسخه مایکروسافت قابلیت های بسیار زیادی را در اختیار توسعه دهندگان قرار داد و اکسس را به یکی از مهمترین و جذاب ترین نرم افزار های مدیریت پایگاه داده ها تبدیل نمود.

در سال 1996 مایکروسافت نسخه 4 وی بی ای را معرفی کرد، مایکروسافت در نسخه 4 با استفاده از c++ وی بی ای را به یک زبان برنامه نویسی شی گرا تبدیل نمود.

در سال 1999 مایکروسافت همزمان با معرفی آفیس 2000 نسخه 6 وی بی ای را معرفی کرد، مایکروسافت در این نسخه پشتیبانی از قابلیت (COM Add-ins) را به عنوان یک ابزار قدرتمند دیگر به وی بی ای اضافه نمود. در این نسخه مایکروسافت برای استفاده کنندگان از بسته آفیس این قابلیت را فراهم آورد که بتوانند با نصب درایور (odbc) و اتصال به انواع پایگاه داده ها نظیر (MYSQL, MARIADB,… ) امکان مدیریت اطلاعات خود در این نرم افزارها از طريق وی بی آی فراهم آورند.

مایکروسافت نسخه 6.5 وی بی ای را همزمان با آفیس 2007 ارائه نمود و پس از آن در نهایت نسخه ۷ وی بی ای را همزمان با آفیس ۲۰۱۳ معرفی نمود. در حال حاضر آخرین نسخه وی بی ای نسخه 7.1 می باشد. شما می توانید با یادگیری این زبان برنامه نویسی فایل های آفیس خود را اتوماتیک نمایید، برنامه های کاربردی طراحی کنید و از کارکردن با آفیس لذت ببرید.