ایجاد توکن دسترسی شخصی Github

از تاریخ ۱۳ اوت ۲۰۲۱، گیت‌هاب دیگر رمز عبور حساب کاربری را برای تأیید هویت در عملیات گیت قبول نمی‌کند. به جای آن، باید از یک توکن دسترسی شخصی (PAT) (Personal access tokens) استفاده کنید. در این آموزش با نحوه ایجاد توکن دسترسی شخصی (کلاسیک) و ذخیره آن در سیستم عامل‌های مبتنی بر لینوکس برای دسترسی به Github آشنا می‌شوید.

Novin.com

PAT چیست؟

توکن‌های دسترسی شخصی یا PAT یک جایگزین برای استفاده از رمز عبور برای تأیید هویت در گیت‌هاب هنگام استفاده از رابط برنامه‌نویسی گیت‌هاب (GitHub API) یا خط فرمان هستند. توکن‌های دسترسی شخصی برای دسترسی به منابع گیت‌هاب به نمایندگی از خودتان استفاده می‌شوند.

مراحل ایجاد توکن دسترسی شخصی (PAT) برای Github

برای اضافه کردن PAT به سیستم خود، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:
1. وارد حساب کاربری گیت‌هاب خود شوید.
2. به بخش تنظیمات رفته و سپس به تنظیمات توسعه‌دهنده بروید.
3. در بخش توکن دسترسی شخصی، گزینه “تولید توکن جدید” را انتخاب کنید (رمز عبور خود را وارد کنید).
4. فرم مربوطه را پر کنید و بر روی “تولید توکن” کلیک کنید.
5. توکن تولید شده را کپی کنید، که معمولاً به صورت ghp_sFhFsSHhTzMDreGRLjmks4Tzuzgthdvfsrta است.
با استفاده از این روش، می‌توانید بدون استفاده از رمز عبور حساب کاربری، عملیات گیت خود را تأیید کنید.

ذخیره توکن Github در لینوکس برای استفاده مجدد

هر بار که بخواهید یک مخزن را کلون کنید، باید نام کاربری و توکنی که از روش بالا ایجاد کرده‌اید را وارد نمایید. اگر می‌خواهید از شر هر بار وارد کردن توکن خلاص شوید، مراحل زیر را اجرا نمایید.

هنگام دسترسی به مخزن از طریق https، می‌توانید از ذخیره‌سازی اعتبار git برای ذخیره نام کاربری و رمز عبور خود استفاده کنید. برای اینکار کد زیر را در ترمینال لینوکس اجرا نمایید:

حالا به محلی که قبلاً یک مخزن را کلون کرده‌اید بروید و در آنجا دستور زیر را اجرا کنید:

این پیام از شما نام کاربری و رمز عبور را می‌خواهد و آن را برای استفاده در آینده ذخیره می‌کند. لطفاً توجه کنید که اجرای دستورات بالا یک فایل در مسیر ~/.git-credentials ایجاد می‌کند و اعتبارنامه‌ها را در قالب متن ساده ذخیره می‌کند که ممکن است یک خطر امنیتی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید